Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyod a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Spórolj a kerttel, emeld életszínvonalad, élj egészségesebben, kevés munkával

Spórolj a kerttel, emeld életszínvonalad, élj egészségesebben, kevés munkával
Ebben a blogbejegyzésben, kifejtem az alapgondolatokat, amivel a legidőtakarékosabb módon lehet rengeteg zöldséget lehozni egy házikertből. Főleg azért választottam ezt a megközelítést, mert azon kívül hogy jót tesz az embernek ha kertészkedéssel tölti az idejét, ezt nem biztos hogy mindig akkor tudja végezni amikor a növények számára szükséges, így a kertben töltött idő nagy részét a legkellemesebb rész töltheti ki... a szüretelés. 

Sziasztok kedves Kertbarátok!

És azokhoz is szólnék, akik úgy gondolják nem érdemes zöldségkertet csinálni, meg fogom mutatni, hogyan lehet kevés munkával, nagy értéket lehozni a kertből. 


A házikert sok olyan problémára tud megoldást nyújtani, ami a közelmúlt eseményei hoztak, és valószínüleg továbbra is fenn fognak állni. Anélkül, hogy belemennénk a világpolitikai eseményekbe vagy rendszer elemzésekbe in medias res a dolgok közepébe vágva, nézzük hogy mit adhat nekünk a házikert. Még annyit kiemelnék, hogy elsősorban a zöldség részére szorítkozok írásaimban, de lesznek rövidebb kitekintések is. A blogbejegyés második felében pedig már konkrétumok is lesznek.


Nézzük meg első körben a gazdasági vonatkozásokat ami miatt, nagyon sok mindenkinek tudom ajánlani, hogy:  Legyen kerted!

Az utóbbi évek magas inflációja nagyon sok ember számára élet színvonal csökkenést eredményezett, és attól hogy csökken az infláció, az még nem azt jelenti hogy minden újra jó lett, hanem, annyit, hogy lassabban romlik a pénz mint előtte. Senki idegeit nem szeretném ilyen dolgokkal borzolni, de számomra is egy jelentős motiváció, hogy ne kelljen a boltban hagyni azt a pénzt amiért keményen megdolgoztam. 
És sokan itt mindjárt fel is kiálthatnak, hogy: 
-Mert a kertben nem kell keményen dolgozni?! 
-Nem érek Én arra rá hogy hajolgassak a kertben!
…vagy valami hasonlót.

El fogom mondani a módszerem amivel kevés munkával lehet sok pénzt spórolni, csak olvasd végig igyekszem jókat mondani.

Nagyon jelentős csökkenés tapasztalható a kiskereskedelmi forgalomban, Én ebből azt a következtetést vonom le, nyilván magamból is kiindulva, hogy az emberek tudatosabban vásárolnak, és kétszer is meggondolják, hogy mi kerüljön a kosárba, és hogy mennyiért. 
Itt elsősorban arra gondolok, hogy kevesebb kacat és több hasznos, vagy tényleg fontos dolog kerül a kosarakba, mindamellett, hogy ugyanakkora költés mellett egyre könnyebbek azok a kosarak. 
Tulajdonképpen ezt lehet egy életszínvonal csökkenésnek értelmezni már, és arról ne is beszéljünk akinek mondjuk a fontosabb dolgok megvásárlását is ki kell számolnia. 


Ilyen élethelyzetben egy házikert létesítése, elhozhatja újra a bőséget, ami alatt azt értem, hogy annyi élelmiszert is könnyedén meg lehet termelni minimális területen amit olykor még el is kell osztogatni, mert már nem bírja megenni a család. 

Azért forintra nem számolnám ki a spórolás mértékét, de a palánta árakat úgy alakítottam ki hogy egy darab termés vagy egy kg termés ára alatt maradjon egy-egy palánta ára, így elmondható, hogyha csak 1 kg termést hoz is egy palánta akkor is történt spórolás, de vannak kiemelkedő terméshozamú fajták is a kínálatomban, amikről több hónapon át lehet szüretelni, és már ez alatt az idő alatt is többszörösét lehet spórolni a bekerülési áruknak. 

A spórolás tovább fokozható, ha a dömpingben feldolgozzuk a nagy mennyiségű zöldséget, amit nem tudunk frissen elfogyasztani, de erről később írok még bővebben.


Ha te is szeretnél spórolni miközben finomabb és több zöldséget fogyaszthatsz, egy minimális munkával olvass tovább!

A kert ami azért van hogy szüretelj, és nem azért hogy dolgozz

Egyáltalán nem szeretnék álszent lenni, de szerintem egyetlen kertbarát sem azért csinál, kertet hogy majd azt kapálja és küzdjön a gyomokkal vagy betegségekkel. Aki pedig egyenesen a gazdasági előnyei miatt létesít kertet biztos, hogy nem a fáradtságos részére áhítozik a kertművelésnek. 

Lássuk a koncepciót, ahogy kialakítottam én is a kertem: kevés munka sok zöldség

-erős palánták

-talajtakarás

-okos megoldások

 

Erős palánták


Amiben a webáruházunk nagy segítséget nyújt, az az, hogy jól fejlett növényeket szállítunk, és nem kell már korán nekiállni a nevelésnek, technikai háttér és hely hiányában, illetve az idő és munka megspórolása is jelentős pozitívum. Mindamellett, a teljes kínálatot áttekintheted kényelmesen otthonról, és nem kell az értékes idődet rohangálással tölteni a különböző árudák között. 

Itt kiemelném azt is, hogy a gazdaságosság jegyében igyekszem magas minőséget alacsony áron biztosítani vásárlóimnak. 

Talajtakarás

Ami nagy könnyítés amit évek óta használok én is, az a talajtakarás agroszövettel. Nagyon könnyen tisztán tartható, és több évig is ott lehet hagyni egy helyben, csak a növényeket kell újra ültetni. Nagyon fontos, hogy nem csak szezonban marad tiszta a kert, hanem szezonon kívül is. További előny, hogy a cipőnk sem lesz sáros, még öntözés vagy eső után sem, bármikor be lehet menni és szüretelni.

A kertet érdemes blokkokra osztani, ahogy a talajtakaró kiadja, vagy ahogy a hely és a növények megkívánják. És a blokkok között utakat kialakítani. Ahol találkozik két agroszövet darab, ott is lehet utakat kialakítani, de akár drót tüskékkel teljesen folytonossá is tehetők. Az utak takarására nálunk fűrészporral történik, de lehet faaprítékkal, szalmával, fakéreggel, kaviccsal sőt még térkővel, vagy bontott téglával is. A lényeg, hogy ne tudjon rajta kinőni a gaz, és ha kell is tisztogatni, akkor azt gyorsan és könnyen meg lehessen tenni. 

Agroszövetet is találsz a kínálatunkban, a lebomló talajtakaró fólia mellett.

Nyilván ez némi befektetést igényel, de úgy gondolom több évre leosztva elhanyagolható költséget eredményez, és az hogy munka nélkül tisztán tartható a kert, az mindenkinek sokat jelent. 

Az igazsághoz azért hozzá tartozik, hogy a tövek körül ahol ki van lyukasztva az agroszövet, fel tud nőni a gaz, ezt amíg picik ki kell húzkodni. Amikor megnőnek a zöldségnövényeink, már nem fognak kinőni a gazok. De ez azért nagyon jelentős különbség a folyamatos gyomláláshoz képest. 

Öntözés

Egy kikerülhetetlen munkafolyamat de az időráfordítást lehet csökkenteni előre tervezéssel és különböző rendszerek kialakításával.


Lehet venni automata öntözőrendszer időzítőt ami a hét minden napján a beállítások szerint indítja az öntözést, kerti csapra csatlakoztatva. A boltokban több féle öntöző szórófejet lehet találni. Itt nincs egyértelmű szuper tipp, a konkrét kivitelezésre, mivel sokféle szempont van. Leggyakrabban ez a megoldás hozzáférhető, kényelmesen és jól automatizálható, kb 8-16 négyzetméter területet képesek a négyszög öntöző szórófejek beöntözni, de sok, csak magasabb nyomáson tud szépen dolgozni. Egy egy blokk beöntözésére használhatók. Ha magára akarjuk hagyni a kertet esetleg a nyaralás idejére, érdemes letelepíteni és időzítővel üzemeltetni.

Gravitációs öntözés tartályból

Ha gyűjtjük az esővizet, érdemes a gyűjtőket szúnyoghálóval elzárni a szúnyogoktól, mert nagyon fel tudnak szaporodni. Egy magasra felszerelt tartályról gyönyörűen lehet gravitációs módon csepegtető szalagokkal öntözni a kertet. Ez akár nagyobb területet is be tud öntözni. Időzítő kapcsolóval ellátott vezérlő egység erre is szerelhető így akár szakaszolható is és így elegendő lesz a nyomás, amellett, hogy önműködő is lesz. A magasba egyértelműen vagy csapról kell feljuttatni a vizet, vagy szivattyúval a gyűjtőedényekből. 

Kútról, szivattyúval, házi vízművel lehet tökéletesen működő időzíthető öntözőrendszert kialakítani. Ezt nyilván nagyobb terület esetén érdemes használni, mivel a kiépítési költségei lényegesen magasabbak. 

A bekerülési összeg lehet olcsó és igen magas is, és egy rendszer telepítése szakértelmet is igényel. Én azt mondom hogy érdemes egy olyan rendszert telepíteni esetleg nagyobb anyagi ráfordítással és időráfordítással amit aztán több évig is tudunk használni, minimális karbantartással, és automatikusan üzemel. 
Ez a szintű kényelem igazán boldoggá teszi a háztartást és nagyobb terméssel is örvendeztet meg. Kíméljük meg magunkat attól hogy nem tudunk elmenni otthonról mert éppen kemény munkával kell megöntözni a kertet. 

Kötözés

Idő ráfordítást igényel a karózás vagy kötözés is

Kisebb mennyiség esetében jobb lehet egyedi támaszték kihelyezése, míg nagyobb mennyiségű növényt gazdaságosabb lehet támrendszerhez kötözni. 
A kötözéshez jó ha veszünk egy kötőgépet, így percek alatt le lehet kötözni pár 100 növényt. Kevesebb növényt meg lehet kötni szalaggal és kapcsozógéppel is, vagy kender spárgával lazán megkötni. 

Az egyéni támasztékok kialakítása is és a támrendszer kiépítése is időráfordítást igényel.
 
Egyéni támaszték lehet a karó, amit meg kell vágni és egyenkét le kell ütni, minden évben ültetés után. 
A támrendszer, ha jól meg van építve éveken keresztül állni fog, mondjuk akác oszlopokból, vagy beton oszlopokból is lehet készíteni. Lehet vízszintes és függőleges huzalozású is amikhez lehet majd kötözni a növényeket. Számos megoldás létezik, lehet akár vadrácsot, vagy betonvas hálót is használni kötöző felülethez. 

Jó megoldás lehet a ketrec készítése vagy beszerzése a növényekhez, így a kötözést el lehet kerülni, viszont egyesével kell kihelyezni majd ültetés után minden évben, ami amúgy nem olyan nagy munka. Erősebb dróthálóból henger, vagy négyzetes alakú, vagy fa pálcákból összefogatva is kialakítható, akár fillérekből profi támasztó ketrec. De akár vessző fonásból is elkészíthető. 

A kert fenntartó stratégia

Van két út ami mind a kettő jó, de attól függ ki mennyi időt tud/akar a kertben tölteni.
1. kert változat, időtakarékos 
2. kert változat, max zöldség 

Kezdjük a másodikkal, amit kevésbé részleteznék, és valószínűleg sokan ismerik is már. Itt az a lényege a kertnek, hogy szinte minden legyen elérhető, és minél hosszabb ideig. Ez a csúcsra járatott kert, egy kis területről a legtöbb féle és szinte éven át művelhető és szüretelhető kert. Nagyon vonzó a téli szüretelésű zöldségek sokasága, azonban itt már jelentős munkamennyiség kell a fenntartáshoz. Akik ezt a kertet művelik, kihagyott lehetőségként élik meg a kora tavaszi, és az őszi vetésektől való eltekintést. Egy teljes önellátáshoz valóban fontos, hogy ezeket az időszakokat is ki tudjuk használni, és nem árt hozzá egy kicsit komolyabb infrastruktúra sem, például egy fólia vagy üvegház. Akinek ilyen kertje van megérdemli a megbecsülést szorgalmáért.

Az időtakarékos kert változat amit Én is művelek, mondható inkább a lusta kertész kertjének. Ez jobban való azoknak akik elsősorban arra koncentrálnak hogy kis munkával használják ki a kert előnyeit. Amúgy nem kötelezően, de ha szenvedélyesen megszokja az ember a friss zöldségek jelenlétét boltbajárás nélkül egyenes út vezet a kertet kimaxoló kertésszé váláshoz. 

Mitől lesz időtakarékos ez a kert? 
Elsősorban a kert fenntartási ideje rövidül arra az időszakra amikor jó idő van odakint és kellemes a természetben tartózkodni. Ez a márciustól októberig tartó időszak a növények növekedése szempontjából is ideális időszak, még szigorúbban véve májustól októberig tartó időszak. Egy időspórolás ott van így benne, hogy különösebb teendők nincsenek ezen időszakon kívül. A legintenzívebben május végétől szemptemberig nőnek a zöldség növények, így aki nem akar éven át kertészkedni annak célszerű lehet erre az időintervallumra szorítani a tevékenységét. Ezen az időszakon kívül sokkal kevesebb eredmény várható, lassabb a növények növekedése így a ráfordított idő nem úgy térül meg. 


Mégis elég lesz így a termés? Ha elegendő növényt ültetünk akkor elég! Ez alatt főleg azt értem, hogy egyfajta nagyvonalú hanyagsággal kezeljük lazán a kertészkedést, nem kötelező minden egyes növénynek az összes termést leadnia amit biológiai potenciálja szerint meg tud tenni. Azt fontosnak tartom hogy ne legyen görcsösség és kötöttség a növényeink gondozása miatt, hiszen életben akarnak maradni, ha egy kicsit elhagyjuk még nem dől össze a világ. Ez nem egy profit termelő folyamat verseny helyzetben. Ezért általában több növényt ültetek, mint amire szükségem van.

A nagyvonalú kalkuláció és a több fajta további nyugalmat hozhat az elemi csapások idején, ha csak néhány növény sínyli meg a kedvezőtlen eseményeket, vagy mindegyik csak kicsit, még mindig elegendő terméssel kalkulálhatunk csökkent állománnyal is. 

A jól eltárolható zöldségek januárig kitartanak, folyamatos fogyasztás mellett is általában. Például a tök, az édesburgonya és a káposzta.


Mekkora kertet csináljunk?

Én azt mondom, hogy kb 100 négyzetméteres zöldséges kerttel már nagyon sokat lehet spórolni. Az átlag amúgy 30-35 nm körül alakul kezdésnek jó lehet egy kisebb is. Ahogy belekóstoltok a kert előnyeibe, úgyis egyre nagyobbat akartok majd minden évben, legalábbis egy darabig… :D
Érdemes lehet az alap zöldségekből és a jól eltarthatókból nagy mennyiséget rakni és kisebb területen színesíteni a választékot. 

Érdemes nem csak a friss fogyasztással kalkulálni, hanem a feldolgozásra is gondolni. Főleg ha tényleg szeretne spórolni az ember. 

Vegyük példának a paradicsomot. Ha csak szendvicshez valóra gondolunk, vagy a lecsóba pár darabra, akkor nem kell pár tőnél több. Azonban ezzel olyan óriásit nem fogunk spórolni, és úgy gondolom sokan azt mondják, ennyivel nem bíbelődnek. De ha belegondolunk abba, hogy lehet belőle kecsapot is főzni, hány üveggel fogy el egy évben? Mennyi paradicsomszósz kerül a spagettire egy évben? Mennyibe kerül egy üvegcse aszalt paradicsom, és milyen mennyei ízt ad bármelyik ételnek amihez felhasználjuk? Paradicsom leves, sűrítményből? Paradicsom lé reggelire? Ezek már nem csak a spórolás szempontjából hangzanak jól, hanem valódi ízélményeket okoznak. A recepteket is keresd a blogon, folyamatosan töltöm fel. 

És az is nagyon sokat jelent a lelki béke szempontjából, hogy tele a kamra, megvan egy évre való különböző ételek alapanyagaiból, bármikor fel lehet pattintani egy üveggel, és rövid idő alatt rendkívül finom ételeket elkészíteni. 
Most mondhatják a háziasszonyok akik már fogtak fakanalat a kezükbe, hogy ezt mind be is kell főzni… hát igen a nyári dömpingben van vele munka, heti 1 befőzős nappal lehet számolni. De ha összeadjuk, hogy egész évben nem kell két naponta elszaladni valamiért a boltba, vagy neadj Isten valamilyen okból nem tudunk elmenni, vagy éppen pánikvásárlás van stb… rengeteg időt lehet spórolni, a boltbajárások számának redukálásával is. 

Remélem hogy hasznos volt ez az írás, próbáltam többféle gondolatot is belevinni a házikerttel kapcsolatban. Ha kérdésed van a témával kapcsolatban, keress nyugodtan és igyekszem megválaszolni. Várom témajavaslataitokat, hogy olyan témákról írhassak ami valóban érdekel Titeket. De természetesen még nem fogytam ki az írni valóból, így várlak vissza.

Üdvözlettel 

Kovács András

Palántás.hu

 

Tartalomhoz tartozó címkék: Palánták