Nem rendelkezel kerttel, vagy már nincs benne hely a batáta neveléséhez, esetleg csupán díszítő értékét szeretnéd kiaknázni? A megoldás édesburgonya cserépben!
Ebben a cikkben az édesburgonya cserépben történő neveléséről írok, mégpedig két irányból megközelítve a dolgot. Ugyanis nem csak gumóiért ültetheted cserépbe, de ilyen módon levéldísz növényként is használhatod.
Batáta a cserépben – a gumóiért
Ha célod a gumótermesztés, legelőször találnod kell megfelelő méretű cserepet, kaspót. A gumók növekedéséhez nyilván hely kell, így minél nagyobb, annál jobb. Mivel egy méretes gyökérgumó meghaladhatja a 40 cm-t is, így legoptimálisabb, ha 60 cm széles és 60 cm mély a batátának szánt kaspó. Ha ekkorát nem találsz, akkor is legyen legalább 40 cm széles és ugyanilyen mély. A cserép formája lehet kerek, ovális, vagy négyszögletes, de akár lehet erre a célra rendszeresített zsák is. A szűkös cserépben nagyobb eséllyel jelennek meg meggörbült gyökérgumók, ami lényegében csak esztétikai hiba, ám ha van lehetőséged nagyobb cserepeket beszerezni, mindenképp azt javaslom.
Az ültetés menete
A föld, amit a cserépbe teszel, legyen minél lazább és enyhén savanyú. A tápanyagellátásnál arra kell figyelned, hogy lehetőleg nitrogénszegény legyen. A több kálium kijuttatása a vegetációs időszak első szakaszai után, kedvezően hat a gumónövekedésre és az édesburgonya tárolhatóságára. A növényt tartsd a lákásban, amíg a hőmérséklet nem emelkedik tartósan 10 °C fok fölé! Nagyon kedveli és igényli a napfényt, így lehetőleg minél több ideig tartsd tűző napon. Ügyelj az elegendő nedvességre, ne ússzon a vízben, de ne is száradjon ki. Levelei azonnal kókadással jelzik, ha vízre van szüksége.
A zöld levelei nemcsak fogyaszthatók, de ide koncentrálódik leginkább a batáta vérnyomáscsökkentő hatása. A levelek íze egyáltalán nem rossz, készíthető belőle egészséges turmix, saláta. A vitamintartalma is elég magas. Kb. 100 napos tenyészidő után levelei sárgulni kezdenek, így jelzi az édesburgonya, hogy földi kincseit megérlelte, elkezdődhet a gyökérgumók betakarítása.
Cserépbe ültetve nem igényel sok gondozást. Lombozata hamar megnő lefedve a cserép talaját, így gyomlálni sem kell. Ha steril földbe ülteted, semmi gondod nem lesz vele, levelét nem rágják rovarok. Ha pedig gumói beéredtek, egyszerűen távolítsd el a lombozatát és borítsd ki a cserépből. Ha ezekre figyelsz, bízhatsz a szép termésben.
Batáta a cserépben – levéldísz növényként
Az édesburgonya kiválóan alkalmas ámpolnanövénynek (kúszó és csüngő növények gyűjtőneve) is, szép, csüngő hajtásrendszerével szinte egészen elfedi a cserepet. Ilyenkor nem kell nagyméretű kaspóba ültetni. Adj neki több nitrogént kiültetéskor, és a növekedése ellentétes irányba fog eltolódni, a lombozat fejlődése lesz intenzívebb.
Kerítések befuttatására is alkalmas, azonban nincsenek kapaszkodó ágai, ezért támrendszert kell neki készíteni, vagy fentről lefelé futtatni.
De akár ültetheted balkonládába is ablakpárkányról, vagy egy terasz korlátjáról lefuttatva. Üde zöld színe miatt nagyon szépen mutat egy barna edényben vagy ládában.
Vágj bele, meglátod neked is menni fog!
Kovács András
Érdekesség
Akár zöldtetőkre is telepíthető. Kísérleteken keresztül kimutatták, hogy a tetőre telepített batáta az 55 °C fokos tetőt 30 °C fokosra hűti. Ez annak köszönhető, hogy sokat párologtat és árnyékol, így elvonva a nagy mennyiségű hőt. A kísérletben hidrokultúrásan, azaz föld nélkül termesztették.