Természetesen ebben a cikkben is az kiskerti édesburgonya termelés a cél, személyesen azonban azoknak is készséggel állok rendelkezésére, akik akár több hektáros területen, akár több tízezernyi palánta ültetésével kapcsolatban fogalmaznak meg kérdéseket. Ha szükséged van segítségre, mindenképp vedd fel velem a kapcsolatot!
ÉDESBURGONYA PALÁNTA VAGY DUGVÁNY?
Miért fontos ez a kérdés?
Természetesen az édesburgonya szaporítható dugványozással is. Ezt a módszert használva azonban ha együtt vizsgáljuk a növényben lezajlódó folyamatokat az éghajlati tényezők változásával, máris jelentős fejlődésbeli lemaradást tapasztalhatunk.
Miből származik a dugványok lemaradása?
Az édesburgonya fenológiai fázisai.
Ahogy az ábra alsó felén is láthatod, a hajtásdugvány nem rendelkezik gyökerekkel, így kiültetéskor előbb minden energiáját a gyökerek növesztésére fordítja. A levelei viszont folyamatosan párologtatnak, ezért a növényke jelentősen visszaszárad, mivel gyökerek híján nem tudja felszívni a tápanyagokat és a vizet. Mindezeken túl még az időjárás szeszélyeivel is meg kell birkóznia, így az őt érő traumák sorozata miatt jellemzően egyfajta sokkos kimerültségi állapotba kerül. Ezzel szemben a palánta már kiültetéskor jól fejlett, a tápkockát sűrűn átszövő gyökerekkel rendelkezik, így az egy-két napos kiültetési stresszt (kókadás) követően azonnal eredésnek indulhat.
Ezeket összegezve a dugványozott édesburgonya akár 30 napos fejlődésbeli lemaradásban is lehet a palántálthoz képest! Ha pedig egy szezonban a batáta termesztésére - a hazai viszonylatban alkalmas – 3 megfelelő hónapot vesszük alapul egy szezon alatt, úgy gondolom, ez túl nagy lemaradás. Nem beszélve olyan esetről, mikor a zord időjárás miatt akár heteket is késhetünk a kiültetéssel. Az általunk forgalmazott tápkockás palánták fejlett gyökérzetének hála eredésük is közel 100%-os, míg a dugványok esetén szinte mindig jelentkezik ültetés utáni kipusztulás.
ÉDESBURGONYA ÜLTETÉS ELŐTT ELVÉGZENDŐ FELADATOK
Az édesburgonya termesztésére szánt földterület kiválasztása és vizsgálata
Válasszuk ki a termesztésére szánt területet kertünkben, és vizsgáljuk meg annak talaját. Az egyszerűség kedvéért induljunk ki abból, hogy az adott terület már eddig is művelés alatt állt, mert az újonnan művelésbe vont területeken számos nehézségbe ütközhetünk. Persze a talaj vizsgálatát annak használatától teljesen függetlenül is elvégezheted. Ha szeretnéd tudni, milyen a batáta számára ideális talaj, és hogy hogyan határozhatod meg kerted termőföldjének tulajdonságait, olvass tovább cikksorozatunk első epizódjában, melyben kifejtem, hogyan határozhatod meg termőfölded 3 legfontosabb tulajdonságát.
Otthoni konyhakertünk esetében gyakran elkerülhetetlen a rokonnövények területi közelsége. Bár a batáta és a hagyományos burgonya nem állnak egymással rokonságban, mégsem javaslom az egymás mellé való ültetésüket, mert a burgonyát néha károsító lágyrothadás és fuzáriumos megbetegedés átterjedhet az édesburgonyára is. Nagy szerencsénkre a krumpli és batáta közötti különbséget a krumplibogár is ismeri, így nem károsítja az édesburgonyát. Számos egyéb kártevő azonban előszeretettel igyekszik kivenni a részét gazdag beltartalmi értékeiből.
TALAJLAZÍTÁS
Az édesburgonya gyökérzöldség mivolta révén a laza talajban nő a legszebben. Ezért is ajánlom mindig a jól fellazított talajú, bakhátas termesztési módot a kertben is. Kötött talajon pedig a rögmentes, apró morzsás talajszerkezet kialakításához sokszor nagyon fontos lehet a kétszeri talajlazítás.
Talajlazítás géppel
Az ültetés előtt mindenképpen lazítsd fel a talajt! Ha szántással oldod meg a műveletet, arra ügyelj, hogy ne legyen mélyszántás, mert a gyökerek úgy túl mélyre nyúlhatnak a földben. Kerti termesztésnél én leginkább a rotációs kapát javaslom. Jobban fellazítja a földet mint a szántás, mégsem dolgozza meg túl mélyen azt. Remek adapterek kaphatók hozzá, melyek nagy segítségedre lehetnek a bakhátak kialakításánál és akár a fólitakarás kihúzásánál is. Ez a megoldás tulajdonképpen a nagyüzemi gépesített talajművelés kiskerti megfelelője.
Talajlazítás emberi erővel
Természetesen akkor sem kell megijedni, ha nem áll rendelkezésedre semmilyen munkagép a talajlazításhoz. Először ásózd fel a parcellát, majd egy gereblye segítségével igazgasd el a felszínét. Ez nagyjából a szántás és a boronálás emberi erővel történő elvégzését jelenti. A bakhátakat egy kapa segítségével egyszerűen kialakíthatod úgy, hogy a földet jobb és bal oldalról, egy hosszanti irányú földkupaccá összhehúzod. Nagyjából 15 cm magas és 40 cm széles bakhátak készítését javaslom úgy, hogy a felső középvonalukra ültetett palánták sortávolsága kb. 1m legyen.
Síkműveléssel is termeszthető, de én ezt a módszert azért nem javaslom, mert jóval keményebb munkát igényel betakarításkor. Valójában az ásózást, amit az ültetéskor megspórolsz vele, a betakarításkor kell elvégezned. Ám emiatt sok törött és megvágott édesburgonya keletkezhet, melyek megfelelő kezelés hiányában nagyon hamar tönkre mehetnek.
Fóliatakarás édesburgonya esetén - vele, vagy nélküle?
A takarófólia egy nagyon praktikus és hasznos termesztéstechnikai eszköz.
Használatának előnyei a következők:
• gyommentesen tartja a sorokat
• védi növényeinket a hirtelen lezúduló nagy mennyiségű csapadéktól, így nem repednek meg a batáta gyökérgumói a hirtelen hízás miatt
• fekete színének köszönhetően hamarabb felmelegíti a talajt, így
• hamarabb kialakul a palánták optimális fejlődéséhez szükséges talajhőmérséklet
• stabilabb eredés, gyorsabb növekedés
• a bakhátban tartja az öntözővizet
• rendkívüli módon fékezi a talaj párologtatását (evaporáció), ez száraz és meleg nyarakon nagyon hasznos tulajdonsága
• fóliatakarás mellett csak csepegtetőcsöves öntözést tudunk alkalmazni (sokkal gazdaságosabb a hagyományos öntözésnél)
Tudtad, hogy Magyarországon először nálunk volt kapható lebomló talajtakaró fólia? A termesztést nagyban megkönnyíti, valamint teljesen környezetbarát, hiszen kukoricakeményítőből készül, így betakarítás után a talajba forgatva 100%-ban lebomlik.
Ha fóliatakarást húzol a bakhátakra, mindenképp érdemes ültetőfát készítened. Ne gondolj semmi komolyra. Ez egy hengeres, vagy hasáb alakú, 4 cm átmérőjű, fából készült rúd, melynek hossza elegendő kell legyen ahhoz, hogy állva is könnyedén lyukakat tudj vele szúrni a talajba. A végét 3-4 cm-es szakaszon hegyezd ki. Fóliatakarásnál nagyon praktikus, mert egyetlen szúrással nyithatsz rést vele a fólián, és alakíthatod ki az ültetőgödröt is a tápkockás palánták részére. Olyan üreget készíts vele, melybe könnyedén belecsúsztatható a palánta a talajfelszíntől számított kb. 1 ujjnyi mélységig. Majd óvatosan, de határozott mozdulattal nyomd le benne a palántát. Ez azért fontos, hogy a nyomás hatására kialakulhasson a megfelelő kapcsolat a kert földje és a tápkocka között. Végül igazítsd el a földet.
Fóliatakarás nélkül nem élvezheted annak előnyeit. Ilyenkor az édesburgonya palántákat egyszerűen ültesd ki a bakhátak tetejére. A tápkockát nagyjából 1 ujjnyival tedd ez esetben is a bakhát felszíne alá, és szintén nyomd kicsit le a földbe.
Az ültetőgödröt egyetlen kapamozdulattal is kialakíthatod, vagy használhatsz egyéb, ötletes ültetőszerszámokat.
Frissen kialakított bakhát fóliatakarással és öntözőcsővel
TALÁN A LEGFONTOSABB INFORMÁCIÓ MIND KÖZÜL!
Az ültetési idő olyan kérdés, amiben nem köthető kompromisszum!
Sokan gondolják úgy kisétálva a néha valóban kellemes, ámbár csalóka melegebb, áprilisi napokon, hogy elültetik az édesburgonyát. SOSE TEDD! A batáta fázós növény, ezért leghamarabb a fagyosszentek elvonulása után, május 20.-át követően szabad kiültetni. Már annyi is elég neki, ha 10 °C fok alá esik az éjszakai hőmérséklet, már ilyen körülmények között is képes jelentős károsodást szenvedni.
Tehát a megfelelő ültetési idő kezdetét mindig várd meg, mivel ha nem is pusztulnak el palántáid, olyan kezdeti stressz érheti őket, hogy várhatóan nem hoznak majd jó termést. Az ültetési idő vége valahová június végére tehető, hiszen legkésőbb kb. szeptember végén időszerű kiszedni az édesburgonyát a földből. Nagyjából 100 napnak kell eltelnie az ültetés és a betakarítás között.
Ültetés előtt:
• Édesburgonyánál nem használunk töltögetést (szekunder bakhát húzást), mint a hagyományos burgonyánál.
Ültetés közben:
• Ha a palántatálca alján kilógó, feltekeredett gyökereket találsz, nyugodtan tépd le őket kiültetés előtt. Deformálódott gumók megjelenését okozhatják, letépve viszont a növény hamar újra növeszti őket, és a friss gyökerek jobban is teremnek.
• Ahogy a bakhátak kialakításánál is szót ejtettem már róla, a palántákat 100 cm sortávval és 30 cm tőtávval javaslom elültetni. Ha ezen módosítani szeretnél, akkor is úgy tedd, hogy legalább 0,3 m²-es terület lehetőleg mindenképp jusson egy növénynek.
Ültetés után:
• Az ültetés után azonnal, jó alaposan locsold be a talajt! Ha öntözőrendszert telepítettél akkor nyilván azzal, ha nem, akkor a palánták talajba helyezése után közvetlenül, és az első hetekben is alaposan öntözd meg a növényeket!
Máris kedvet kaptál az otthoni termesztéshez? Vágj bele!
Webáruházunkban mindent beszerezhetsz, amire csak szükséged lehet!
Bízom benne, hogy cikkemmel több benned megfogalmazódó kérdésre sikerült választ adnom. Sorozatunk utolsó részében az otthoni batátatermesztés mellett szóló legfontosabb érveket fogjuk sorra venni.
Sok sikert és gazdag termést kívánok!
Kovács András